Cabbar ŞIKTAŞ Yeşil Iğdır Gazetesi 63. Yılında
Tarih : 2017-09-02
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞYeşil Iğdır Gazetesi 63. Yılında

            01.09.1955 yılın da merhum amcam H. Fazıl Şıktaş tarafından kurulan ve sonrasında merhum babam H. Salih Şıktaş’a devredilen Yeşil Iğdır Gazetesi dün itibariyle 63. yaşına girmiş bulunmaktadır.

            Dün kurban bayramını idrak ederken, aynı zamanda Yeşil Iğdır Gazetesinin 63. kuruluş yıldönümünün mutluluğunu, haklı gururunu da yaşıyorduk... 63 yıl önce kurulan ve hiç aralık vermeden yayın hayatını sürdüren Yeşil Iğdır gazetesi, bu süre zarfında birçok badireler atlatmış, zorluklara göğüs germiş, yokluklara rıza göstermiş, her şeye rağmen yayın hayatını sürdürmeyi ihmal etmemiştir.

            Hem ülke genelinde ve hem de şehrimizde yarım asrı devirmiş kuruluş sayısı taktir edersiniz ki çok değildir. Yeşil Iğdır Gazetesi Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd. Şti. 63 yıldır ilk kurulduğu günkü heyecan ile yayın akışını sürdürmekte, matbaacılık ve reklamcılık sektöründe müşteri memnuniyetini öncelikli görmekte, gazete yayın akışı çerçevesinde bir ilke ve disiplin esasında yayın hayatını devam ettirmektedir.

            Elbette 63 yıl dile kolay gelse de, zorluklarla, meşakkatlerle dolu yıllardır. Bu zaman zarfında sayısız saldırılara uğramış, yağmalanmış, yakılmış, kurşunlanmış, bombalanmış ve susturulmaya çalışılmıştır.

            Elbette her bir hadise bizleri daha çok hırslandırmış, daha çok işimize olan bağlılığımızı, saygımızı  artırmış ve bu gün 62 yılı geride bırakmamıza, 63. yıla bismillah dememize vesile olmuştur.

            Basın mesleği hakkaniyetli olunduğu sürece elbette ki kutsal bir meslektir. Ancak son zamanlarda ülke genelinde basın kuruluşlarının daha çok iş dünyasının eline geçmesi, holding sahiplerinin emri doğrultusunda yayın akışlarını sürdürmeleri üzülerek ifade etmeliyim ki basın mesleğinin gerçek manada icra edilemediğini göstermektedir.

            Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte devlet hiçbir önlem almadığı için, sanal gazetecilik, kimliği belli olmayan kişilerce birer tehdit, şantaj, karalama aracına dönüşmüş durumdadır. Sosyal medya gazeteciliği adı altında toplumda, hiçbir sorumluluğu olmayan, haberin doğruluğunu gözetmeden, toplumda yaratacağı travmayı hesap etmeden, fitne doğurabilecek yayınlardan imtina etmeyen sözde gazetecilerin mutlaka denetim altında tutulması gerekmektedir. Sosyal gazeteciliğin denetimsiz ve ilgisiz bırakılması üzülerek ifade edeyim ki basın mesleğini küçük düşürmekte, onurunu kırmaktadır.

            Ülke genelinde ki gazeteciler cemiyetlerinin tamamı her fırsatta bu olumsuzluğu ilgili bakanlıklara, hükümete ve valiliklere iletmelerine rağmen radikal bir çözüm bulunabilmiş değildir.

            Geçtiğimiz aylarda Erzurum’da düzenlenen Yargı-Medya buluşması toplantısında durumu bizzat adalet bakanlığı yetkililerine ilettim, tüm cemiyet başkanları yapmış olduğum konuşmayı desteklediklerini beyan ettiler ve adalet bakanlığı basın müşaviri bu doğru konuyu mutlaka değerlendireceğiz demelerine rağmen henüz bir çalışma yapılmadığı görülmektedir. Umuyoruz ki  adalet bakanlığı tez zamanda gerekli çalışmayı başlatır, gazetecilikle ilgisi alakası olmayan, sahte hesaplarla insanları karalayan, topluma fitne düşürmeye çalışan, basılı hiçbir mevkutesi olmayan sözde gazetecilerle ilgili bir düzenleme yapılır.

            Yeşil Iğdır Gazetesi 63 yıldır bin bir türlü zorluğa rağmen yayın hayatını sürdürürken, şunlara hep dikkat etmiştir.

            Vatan, bayrak ve millet bizimdir. Hepsini sevmek, korumak, sahiplenmek görevimizdir.

            Vatanımıza, bayrağımıza ve milletimize uzatılan dili koparmak her zaman birinci görevimiz olmuştur. 

            Yaratılmak istenen fitne ateşinin üzerine suyla gider, fitneyi önlemeye yönelik yayınlar yapar ve gerçekleri ortaya koyarız.

            Yayın akışını devam ettirirken kendi nefsimizi ön planda tutmaz, toplumun her fikrine kendisini ifade etme olanağı sağlarız.

            Irk, Dil, Din, Mezhep ayrıştırıcılığı yapanlar her daim  hedefimiz olmuş, birlik, hoşgörü ve vahdet içinde olanlar da baş tacımız olmuştur.

            Birilerini karalamak için üç kuruş alıp kalemimizi satmadığımız gibi, birilerini övmek içinde üç kuruş peşinde koşmamışızdır.

            İnsanları fikrinden, inancından, hayata bakışından ötürü ötekileştirmemiş, vatan haini olmadıkları sürece, bayrak düşmanı olmadıkları sürece, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı olmadıkları sürece, ihanet şebekeleri ile işbirliği yapmadıkları sürece her zaman dikkate almış, değer vermiş, çalışmalarını kamuoyu ile haber yaparak paylaşmışızdır.

            Elbette bizim de zaman zaman eksiklerimiz olmuştur. Sonuçta her gün gazeteyi haber yaparak doldurmak, okuyucuyu şehirde yaşanan gelişmelerle ilgili haberdar etmek durumundasınız. Bir gün mutlaka yazdığınız haberde hata yapabilirsiniz. Bu yapılan ufak tefek hataları siz değerli okuyucularımızın hoşgörüyle karşılamasını arzulamaktayız.

            Yeşil Iğdır Gazetesi 63. yılında, Allah nasip ederse 65. yılımızda düzenleyeceğimiz bir etkinlik ile yıldönümümüzü kutlamak istiyoruz. İnşallah 2020 yılında ülkemizde huzur, barış hakim olur ve bizler de siz değerli halkımızın katılımı ile 65. Kuruluş yıldönümümüzü birlikte kutlarız.

            Geride bıraktığımız 62 yıl boyunca Yeşil Iğdır Gazetesine yazısıyla, fikriyle emek veren, okuyarak destek veren, bu günlere gelmesi için maddi ve manevi sahip çıkan tüm dostlara sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

            Saygılarımızla.

  1. Yakup Bulut 2017-09-15 15:57:31

    Tebrik ediyorum. Yeşil Iğdır'ın Kurucusu H. Fazıl Şıktaş başta olmak üzere emeği geçip vefat edenlere Allah'tan rahmet, kalanlara ve tabii sizlere sağlıklı ve başarılı nice seneler diliyorum.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası