Cabbar ŞIKTAŞ BİR AŞURA’yı DAHA İDRAK ETTİK
Tarih : 2017-10-01
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ BİR AŞURA’yı DAHA İDRAK ETTİK

            1 Muharrem ile başlayan yas merasimleri 9 gün devam etti ve 9. gün Tasua gecesi meydanı dolduran kalabalığın yaktığı ağıtlar, 10. gün AŞURA’da yoğun katılım ile halkın bir araya toplandığı meydan da AŞURA yas merasimleri ile sona erdi.

            Bu yıl ki AŞURA merasimi etkinlikleri sabah saat 09.00 ile başladı ve öğlen ezanına kadar bitti. Program çok seri ve anlaşılır olması bakımından matem törenine katılanların ilgisini artırdı.

            Iğdır Ehli Beyt Derneğinin organize ettiği AŞURA programı başlamadan önce desteler nuha okudu ve ardından program başladı. Sunumu yapan Efkan Usta güzel hitap ve anlaşılır ifadelerle hazırlanmıştı. Verilen mesajların net ve anlaşılır olması tüm katılımcıların beğenisini kazandı.

            İlk konuşmayı Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Behlül Salmanlı yaptı. Net ifadelerle: “bu matem ne Sünni’nindir, ne Şia’nındır. Bu matem alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber’in (saa) torununun yas ve matemidir. AŞURA gününü gölgelemek için tarihte yaşanan birtakım olayları AŞURA günü olmuş gibi tarihleri değiştirip bu güne dek getirmek, AŞURA’yı bir bayram havasına sokup tebrikler arz etmek Hz. Peygamber’e yapılmış en büyük yanlıştır. Bu vesileyle bu gün burada özgürce, huzur içinde Ya Hüseyin dememize olanak sağlayan, cennet vatanımızın her karış toprağını savunan, güvenliğimizi sağlayan emniyet güçlerimize Sayın valimiz nezdinde sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kerbela’dan Çanakkele’ye, Edirne’den Iğdır’a tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. ” Şeklinde çok anlaşılır ve aydınlatıcı bir konuşma yaptı.

            VALİ ÜNLÜ’NÜN BİRLİK MESAJI

            Daha sonra Iğdır’a atandığı günden itibaren gece gündüz demeden çalışan ve hem şehri tanıyan ve hem de etkinliklere katılarak devletin şefkatini gösteren Vali Enver Ünlü, Emniyet Müdürü Melih Ekinci ile çıktığı platformda bir konuşma yaptı ve şöyle dedi: “Bu acı bütün Müslümanların acısıdır. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin  Cennet gençlerinin efendisidirler. Hz. Hüseyin’in kıyamını yüreğimizde hissediyoruz. Bu acı bütün İslam aleminin ortak acısıdır, yasıdır, matemidir. Hz. Hüseyin’in Kufe’ye yürüyüşü İslam alemini birleştirmek içindi. Bugün de  İslam alemi yine bölünmek parçalanmak isteniyor, nifak tohumları ekilmek isteniyor. Bizim bölgenin lideri olmamız birilerini rahatsız ediyor. Yine aynı senaryolar yazılıyor. Ve kardeşliğimiz birliğimiz sabote edilmek isteniyor. Ama aziz Türk milleti buna izin vermedi bundan sonrada vermeyecektir. Bu acı asırlardır Müslümanların dinmeyen acısıdır. Bugün mazlumun sesi olan merhametin sesi olan Hz. Hüseyin’in şehit olduğu gündür. Bunun bütün müminlerce bütün dünyada aynı şekilde  mezhep meşrep farkı gözetilmeden yaşanmasını diliyorum. Çünkü bu acı hepimizin ortak acısıdır. Bu acıyı hepimiz yüreğimizde hissetmeliyiz. Bu acı bize dersler vermeli. Biz devlet olarak sizlerin arkasındayız. Sizlerin acısını paylaşıyoruz” dedi.

            GÜNÜN ANLAMLI KONUŞMASI

            Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Dini hoca Hidayet Yalçın yaptı. Yine anlaşılır üslup ve net ifadelerle Kerbela olayı anlatı ve kısaca şöyle dedi: “İmam Hüseyin 124 bin peygamberin sonuncusu ve efendisi olan Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.a) torunudur. O hazretin soyunun devam ettiricisidir. Çünkü buyurmuş ki her Peygamberin soyu kendinden devam etti benim soyum Ali b. Ebutalip (a.s) ile devam edecektir. İmam Hüseyin Allah Resulü’nün bize bıraktığı iki emanetten biridir. İmam Hüseyin kurtuluş gemisi ve hidayet meşalesidir. İmam Hüseyin Nuh’un gemisi gibidir, ona binen kurtulur, terk eden ise garg olur. Yezit Kimdir? Yezit Resulullah’ın düşmanı, Bedir, Uhut ve Handek savaşlarında küfür ordusunu komuta eden, Peygamber’in, Allah’ın evini ziyaret etmesini engelleyen Hüdeybiyye barışı yapmaya mecbur eden, Mekke fethinden sonra canını kurtarmak için zahiren İslam’ı kabul eden, Kur’an’da lanetlenmiş ağacın kökü olan Ebu Süfyan’ın torunu, ciğer yiyen Hint’den olma Muaviye’nin oğludur. Muaviye, Allah Resulü’nün (s.a.a) karnı doymasın diye lanetlediği kimsedir. Yezit, Muaviye vs. Allah Resulü’nün (s.a.a) iktidarı kendilerine haram kıldığı kimsedirler. Aşura insanlık tarihinin kendinde özetleyen şahadet günüdür” dedi.

                  AYRINTILAR

            Programın kısa ve öz olması, öğlen ezanı vakti geldiğinde tüm halkın Camilere yetişeceği şekilde programın bitirilmesi, cami önlerinde insanlara ihsanların ikram edilmesi son derece kaynaştırıcı ve güzel bir ayrıntıydı.  

            10 gün boyunca şehrin trafik akışını düzenleyen, güvenlik önlemini artıran, güvenlik güçlerine tekrar tekrar teşekkür edilmesi güzel bir ayrıntıydı.

            Polislerin 10 gün boyunca görev yapmalarından kaynaklı olarak en ufak bir surat asma, yorulduk deme, tepkili davranma hadisesine hiç rastlanılmadı. Güzel bir ayrıntıydı.

            AŞURA çadırı 10 gün boyunca ziyaretçilerini ağırladı. İlahiler, mersiyeler sürekli okundu. Esnaf sesten hiç rahatsız olup itiraz etmedi. Güzel bir ayrıntıydı.

            Hiçbir karşılık beklemeden gerek AŞURA çadırında,  gerekse AŞURA töreninde ve gerekse insan dağıtımında görev alan insanların heyecanla çalışması güzel bir ayrıntıydı.

            Gün Işığı Derneğinin sorumlusu Hasan Avcı’nın şehri matem havasına sokan afiş, pankart, siyah bezlerin asılması,  dubalarla  mesajların iletilmesi olayında ortaya koyduğu çalışkanlık güzel bir ayrıntıydı.

            Mesajların güzel verilmesi, anlaşılır olması, agresiflikten uzak olması güzel bir ayrıntıydı.

            AŞURA merasimlerinin iki ayrı yerde idrak edilmesi, bir kısmının şehir merkezinde, bir kısmının Asri mezarlıkta yapılması bölünmüşlük görüntüsü verdiğinden güzel bir ayrıntı değildi.

            Alimlerin ısrarla, baş vurup kan çıkaracağınıza insanlığı yaşatmak için Kızılay’a kan verin  uyarısına rağmen kama ile baş vurup kan çıkarmak ve bu görüntüler ile Hz. Hüseyin mateminin tanıtılması güzel bir ayrıntı değildi.

            Bizler Allah’ın Resulünün rızasını kazanmak için mateme iştirak ettik, inşallah kabul olmuştur. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.