Cabbar ŞIKTAŞ İl dışında olunca konuşamadım
Tarih : 2017-10-09
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ   İl dışında olunca konuşamadım
        Pazartesi günü Iğdır Üniversitesi tarafından 2. Uluslarası Iğdır Sempozyumu düzenlendi.
        Orada olmak ve katılmak isterdim doğrusu. Iğdır’ın kalkınması, sorunlarının tesbiti, gelecekte nasıl bir Iğdır hayal edişimiz mutlaka konuşulacak tartışılacaktı.
        Konuşmacılar kim bilmiyorum. Ancak Üniversite Basın Müdürü Ali Tarhan bey aradı ve Rektör sayın Mehmet Hakkı Alma hocamızın  isteği üzere, Genel Sekreter Dinçer Öztürk’ün benimde konuşmacı olarak bulunmamı talep ettiğini aktardı.
       Bende il dışında olduğumu, katılmayı çok istediğimi ancak il dışı mazeretimi ilettim.
       Telefonu kapadıktan sonra Iğdır’da olsam ve hazırlıksız gidip ne konuşurdum acaba diyerek şunları hayal ettim.
         Selamlama seremonisinden sonra şöyle derdim galiba:
            İRAN; Iğdır üç ülkeye sınır bir şehir. Stratejik konumu itibariyle ülkemiz açısından önemli bir il. Bir tarafımız 80 milyonluk İran ile komşu. Sınırımızdan başlayarak 1000 km. Tahran’a kadar aynı dili konuşuyoruz. Ama Iğdır’a ciddi manada yansıyan bir ticaret hacmi bulunmamaktadır. Üç, beş turist geldiğinde mutlu oluyoruz. Ancak iş dünyası arzu edilen düzeyde işbirliği içerisinde değildir. Resmiyette açık, ancak fiiliyatta kapalı olan Boral sınır kapısının açılması şarttır. 
           Bu konuyla alakalı mutlaka ciddi bir çalışma yürütülmelidir.
            Bildiğimiz kadarıyla ülkemiz tarafından Boralan kapısının alt yapısı % 80 oranında tamamlanmıştır. Ancak ufak bir destek ile açılması an meselesidir. Iğdır’lılar hep bir yürek olarak bu kapının açılmasını sağlayabiliriz.
          NAHCİVAN; 1992 yılında açılan Nahcivan kapısı,  Iğdır’ın il olduktan sonra kalkınmadına büyük katkı sağlamıştır.
            Halen bile günü birlik alışverişler esnafımızın yüzünü güldürmektedir.
           Ancak şu anki Nahcivan-Iğdır ilişkileri genel anlamda pekte cezbedici değildir. Nahcivan kendi kendine yetebilmek için birçok fabrika açmış ve açılan fabrikaların ürettiği ürünlerin Nahcivan’a girişi vergi artışı sebebiyle durdurulmuştur.
           Haliyle ticaret belli başlı kalemlerle yapılabilmekte ve tek elden yapılmaktadır.
           ERMENİSTAN; Tarihten gelen bir husumetimiz var Ermenilerle biz onlara, bizi katlettiniz diyoruz, onlarda siz bizi katlettiniz diyorlar.
Bunu defalarca söyledik. Merhum Özal, Merhum Demirel, Merhum Ecevit, Merhum Erbakan, Merhum Türkeş, Sayın Çiller, Sayın Yılmaz, Sayın Bahçeli, dönemin devlet adamları  defalarca söylediler.
        Son olarakta ülkemizi 16 yıldır yöneten Ak Parti ve onun lideri Sayın  R. Tayyip Erdoğan defalarca dile getirdiler ve şöyle dediler:
“Karabağ bizim kırmızı çizgimizdir. İşgal ettiğiniz o topraklardan çekilin, dostluk adımını atmış olun ve gelin oturup konuşalım. Biz Ermeni halkına düşmanlık gütmüyoruz. Şayet düşmanlık gütseydik şu anda Türkiye’de 100 bin ermeni kayıt dışı çalışmaktadır. İstesek bir gün içinde sınır dışı ederiz. Bu bile bizim Ermenilere düşman olmadığımızı göstermektedir. Gelin işgal ettiğiniz Azerbaycan topraklarını terkedin gelin oturalım. Kapılarımızı açalım. Azerbaycan’la diyaloglarınızı geliştirelim.” Denilmektedir.
           Ancak buna aşırı sağcı Ermeni Taşnak partisi ve varlıklarını Türk düşmanlığına borçlu olan Diaspora Ermenileri asla izin vermezler. Ve Ermenistan kapalı bir kutu içinde yaşamaya mecbur kalırlar.
           Gördüğünüz gibi sınırlarımızda ki durum bu şekilde. Şüphesiz akademisyenlerimiz, bu işin tarihsel geçmişini bilen kişiler  olarak daha farklı bilgilere sahiptirler.
         ÜNİVERSİTE; Iğdır üniversitesi bölgenin kalkınmasında önemli lokomotiflerden birisidir. Şüphesiz her kurumun kendine göre bir albenisi vardır ama, üniversite o anlamda bir lokomotiftir.
          8 yıl önce kurulduğunda hepimiz çok heveslenmiştik, ama hevesimiz kursağımızda kaldı. Neyse ki yeni bir yönetim iş başına geldi. 
         Eğer ki fitne yaratanlar başarılı olamazlarsa Rektör Sayın Alma ve ekibi başarılı projeler üretecek, tarım, hayvancılık ve sanayi alanlarında Iğdır atılımlar yapacaktır.
         Protokolde oturan başta sayın Valim Enver Ünlü, olmak üzere tüm ekip genç, dinamik ve heyecanlı.
        Bu ekip inanıyorum ki Iğdır’ı en iyi şekilde yönetecek, kalkınmasında öncülük edeceklerdir.
Beni sabırla dinlediğiniz için hepinizi saygıyla selamlıyorum diyecektim.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası