Cabbar ŞIKTAŞ Siyasi Analiz-2
Tarih : 2018-05-28
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞSiyasi Analiz-2

          Sağ olsunlar, fikrimizi ciddiye alanlar, yorumlarımızı önemseyenler sürekli arayıp siyasi analiz isterler. 
          Bende bu güne kadar olabilecekler üzerinden analiz yapıp, öngörülerimi değerli okuyucularımla paylaşırım. Aday listeleri açıklanmadan önce hiç kimseye şu veya bu kişi aday olacak şeklinde ne konuştum, ne de yazdım. Yazmamamın ve konuşmamamın sebebi de şuydu, siyasette her saniyenin bir siyasi hükmü olduğunu biliyorum. Yazarsam olmama ihtimali ile sözüm havada kalabilirdi.  Sonuçta söyleyeceğim söz kesin bilgi değildi, sadece tahmin olacaktı. 
 
            Artık siyasi partiler aday listelerini YSK’ya sundular. YSK almış olduğu aday listelerini inceleyecek, yasaklı durumu olanlar listeden çıkarılarak, itirazlar değerlendirilecek ve varsa değişmesi gerekenlerin yerine yenileri bırakılarak listeler kesinleşmiş olacaktır.

KALP ATIŞLARI HIZLANIYOR

            Hem zaman çok dar, hem de ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 
Ak Parti’de bir gurup illa da Nurettin Aras’ın aday olacağını düşünüyordu. Ahmet Tutulmaz, İsmail Demirel, Ali Güner, Ömer Armağan, Mustafa Buluş isimleri de iddialı isimler arasındaydı. Hatta bir ara Nurettin Aras, Ali Güner ve Ahmet Tutulmaz arasındadır denilmeye başlandı. 
 
            Birçoklarının tahmini tutmadı ve Ahmet Tutulmaz aday gösterildi. Henüz isimler açıklanmadan Ali Güner’in istifa edip Saadet Partisinden aday olması, beklenmedik bir hareket olduğundan şaşkınlık yarattı. Ak Partililer Ali Güner’in bu hamlesini engellemek için YSK’ya itiraz ettiler. İtirazlarının kabul olmadığını, Güner’in adaylığının kesinleştiğini SP İl Başkanı Yusuf Arslan açıkladı. 
Diğer bir şaşkınlığı da Ak Parti eski il başkanı İbrahim Akkuş yaşattı. Hiç akıllarda olmamasına rağmen İYİ Parti’den Gündüz Güneş’in ikinci sırasından aday oldu. Akkuş yıllarca Ak Parti’de il başkanlığı, il başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu. Hatta il başkan yardımcısı iken gözaltına alınmış ve sorgulanmıştı. 
 
            HDP ihraç edilen Doktor Habip Eksik’i aday gösterdi. İkinci sırasına da 26. dönemde de aday gösterilen Kıznaz Türkeli tekrar aday gösterildi. Baraj tehlikesi olan HDP’nin, baraj tehlikesine düşmemek için işi sıkı tutacağı görülüyor.

CUMHUR İTTİFAKI IĞDIR’DA BİTİYORMU?

             Cumartesi günü Ak Parti adayları Ahmet Tutulmaz ile Hasan Güneş konvoyla karşılanarak Iğdır’a getirildiler. Parti binasının önünde bir konuşma yapan Tutulmaz: “Biz iktidar partisiyiz, MHP, HDP, İYİ Parti, SP, gelsinler güç birliği oluşturalım. İktidarın nimetlerinden Iğdır’ı mahrum etmeyelim, MHP’ye verilen oylar zaten bize yazılacak, oraya oy vermenize gerek yok, şeklinde bir konuşma yapmış ve bunun üzerine MHP’nin tepkisini çekmişti. 
 
             Pazar günü Iğdır’a gelen MHP adayları Yaşar Karadağ ve Yeniş Çelikten Iğdır şehir merkezinde bulunan parti binasının önünde halka hitap ettiler. 
 
             MHP adayı Yaşar Karadağ sert sözlerle eleştirdiği Tutulmaz’a: “Sen kim oluyorsun da MHP seçmeninin oylarını istiyorsun. Biz bu ittifaka genel başkanımızın emriyle riayet ediyoruz, sen ise hiçbir ilke tanımadan ittifak yaptığın partinin oylarını çalmaya çalışıyorsun. Bu kafa yapısıyla mı Cumhurbaşkanına çalışıp oy isteyeceksin. Şuraya bakar mısınız Ak Partinin adayı Tutulmaz kürsüde konuşurken MHP’ye oy vermenize gerek yok, o oylar zaten bize sayılacak, bize verebilirsiniz diyor. Sen avucunu yalarsın, avucunu. Senin ne haddine MHP oylarını istemek, senin kim olduğunu biliyoruz.”  şeklinde sert yanıtlar verdi. 
 
         Daha ilk günden Iğdır’da Cumhur ittifakının dağıldığını söylemek mümkün. Tutulmaz’ın ‘MHP’ye oy vermenize gerek’ yok sözleri, MHP camiasında çok ciddi tepkilere yol açtı. Bu tepkiler Cumhur ittifakının Iğdır’da bittiği anlamı da gelebilir. 

ÇEŞİTLİ SENARYOLAR

         HDP’nin barajı aşması durumunda ikinci parti kim olacak?
         HDP’nin barajı aşmaması üzere hesap yapanlar, MHP ile Ak Parti’nin birer Milletvekilliği çıkaracağını savunuyorlar. Düz mantıkla doğru olabilir. Ama Millet İttifakının da oyları dikkate alınmalıdır. Millet ittifakında çok oy alan partinin oylarına az oy almış partilerin oyları eklendiğinde milletvekilliği çıkarma yeterliliğine erişirse hiç şaşırmam. 
 
          Mesela MHP 25 bin oy alırsa, Ak Parti’de 15 bin oy alırsa ikisinin oyu 40 bin eder. Bu aritmetiğe göre HDP barajı aşsa, bir vekillik HDP’nin, bir vekillikte MHP’nin olur. Eğer ki DHP barajı aşamazsa, MHP 25 bin almıştı, Ak Parti’de 15 bin, etmişti 40 bin. Eğer ki Millet ittifakı 20 bin 1 oy almış olsa bir vekilliği MHP, diğerini de Millet ittifakı kazanmış olur. Millet İttifakının favorisi olarak şimdilik SP’den Ali Güner gözükmektedir. 
 
         Her iki koşulda da MHP adayına gösterilen teveccühün iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yani HDP barajı aşsa da MHP kazanıyor, aşmasa da MHP kazanıyor. 
 
         Saha şimdilik tam olarak dolmuş değil, henüz Saadet Partisi adayı Ali Güner sahaya inmedi. Salı günü Iğdır’a gelecek… HDP adayları da henüz sahaya inmediler. Siyasi arena, tüm adaylar sahaya indikten sonra daha iyi şekillenir. 
         Bana sıralama yap derseniz şöyle derim; 
HDP        1. 
MHP        2. 
AKP         3. 
SP           4. 
İY Parti    5.
CHP        6. 

  1. Doğru Analiz 2018-05-28 19:15:55

    Yaptığınız analiz doğru değildir. İtiffak oyları dediğiniz gibi birbiri ile itiffak yapan partilerin oyu olmayacak. Böyle bir analiz olamaz. Durumu net olarak açıklayacak olursak; Örnegin; Cumhur itifakindan MHP 60 oy, Ak parti 40 oy alsın. Her iki partiden kime oy verildiği kararlastirilmayan 10 ortak oy olsun.( Yani; Cumhur itifaki pusula bölgesinde ayni anda hem MHPye hem Ak Parti'ye yada ortaya vurulan oylar) bu durumda ortak oylar partilerin aldıkları oy oranlarına göre bölünecek ve oylar ona göre dağılacak tır. Şöyleki; MHP=60+6= 66 olacak Ak parti: 40+4=44 olacak. Aynı şekilde Millet İtifakinda da Oy dağılımını yukarıdaki formüle göre dağılımı yapıldıktan sonra; İyi Parti:40 Saddet Parti:45 oyları olduğunu düşünelim. HDP'nin ise 133 oyu olduğunu varsayarsak: 1-HDP: 133 2-MHP: 66 3-SP:. 45 4- AKP: 44 5-İYİP.: 40 olarak düşünürsek ve HDP barajı aşarsa 2:0 yapmış olacak. Ama HDP 131 oy alırsa HDP:1 MHP:1 alır. Eğer HDP barajı aşmaz ise 1 MHP 1 SP alır. İtiffak sadece ülke geneli için seçim barajının işlevselliğini ortadan kaldırıyor. İl bazında oylar bir birilerinin yerine geçmiyor, sadece ortak olan oylar aldıkları oy oranlarına göre dağılıyor. İttifak Kanununu yeniden gözden geçirirseniz hakliligimi göreceksiniz.

  2. Fuat 2018-05-29 01:16:19

    Canlar beyin analizleri önemlidir. Bu analizden çıkan tek bir sonuç var MHP her halükarda kazanıyor ki bu da gözle görülür bir gerçek. Kazanan da Yaşar KARADAĞ etrafında birlik bütünlük içerisinde kenetlenen IĞDIR halkı olacak

  3. Ali 2018-06-01 10:11:00

    S.a Cabbar kardeş manşet haberlerinin 13 tanesinden 6 tanesi vali ünlüyle ilgili. Bu ığdırda vali ünlünün yaptıklarından başka haber yok mu? Sanki yeşil ığdır gazetesi değil vali ünlü gazetesi.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.