Cabbar ŞIKTAŞ KABİNEYİ NASIL BULDUNUZ?
Tarih : 2018-07-11
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ         KABİNEYİ NASIL BULDUNUZ?
 
         Bana sorarsanız çok iyi buldum. 
 
         İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; görevini layıkıyla yapan, gözünün perdesi olmayan, teröre asla müsamaha göstermeyen bir bakan. Elbette ki yerini koruması gerekiyordu. Başkan hem vefa gösterdi ve hem de işini yapana değer vermiş oldu. Bakan Albayrak ile anlaşamadığı dedikodusu söylense de, varsayalım ki anlaşamıyordu ve buna rağmen İçişleri Bakanlığı verildiyse eğer, demek ki Başkan aile fertlerinin telkinleri ile ülkeyi yönetmiyor. Devlet ciddiyeti ile yönetiyor demektir. Bana kalırsa isabetli bir karar verilmiştir. 
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun, Başkan’a karşı olan bağlılığı ülke genelinde kabul görmekte, 15 Temmuz ile başlayan süreçte duruşu takdir edilmekte, PKK ve diğer terör unsurları ile girdiği mücadelede kararlılığı her zaman olumlu karşılanmaktadır. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; Ak Parti’de gördüğüm en düzgün, en başarılı dışişleri bakanıdır. Davutoğlu’nun dağıttıklarını toparlayabilecek tek dışişleri bakanı buydu diyebiliriz. Her şeyden önce dış politikada nefsiyle hareket etmeyen, devlet ciddiyeti, ahlakı, ağırlığı ile hareket eden bir yapısı var. Bence isabetli olmuştur. 
 
           Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; Başkan’ın damadı olmasaydı belki de siyasete girmemiş olacaktı.  Enerji bakanlığı döneminde deneyimli kadrolarla çalışıyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı nasıl yapar bilmem, bildiğim şudur ki, geçmişte batılıların desteklediği Mehmet Şimşek, Naci Ağbal gibi uzmanlar ile çalışıldı ama nedense ekonomimiz hiç düzelmedi. Bu kişiler madem başarılıydılar, o zaman bu güne kadar neden düzeltemediler. Şimdi ise konuya ne kadar hâkim olduğunu bilmediğim Berat Albayrak bakanlığa atandı. İnanıyorum ki kadrosunu iyi oluşturacak ve başarılı olacaktır. Bakan yardımcısı ve deneyimli uzmanları ekibine dahil ederse başarılı olmaması için hiçbir sebep yoktur.
 
         Adalet Bakanı Abdülhamit Gül; herkese bir gün adalet lazım olacaktır anlayışı ile herkese eşit, tarafsız adalet dağıtacağına inancım tamdır. Dün FETÖ’cülerin yaptığı gibi insanları sorgusuz sualsiz mahkûm etmeyeceklerini ve adaletli davranacaklarını düşünüyorum. 
 
         YENİ KABİNENİN BAKANLAR LİSTESİ
 
         Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan
 
          Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay
 
          Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül
 
          İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu
 
          Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar
 
         Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk (MAYA okullarının kurucusu)
 
         Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
 
         Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez
 
         Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum
 
         Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy (ETS Tur’un kurucusu)
 
         Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu
 
         Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak
 
        Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan
 
        Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
 
        Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk (KADEM Ankara Temsilcisi)
 
        Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli
 
         Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank
 
         Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan 
 
          Kabine yukarıda isimlerini okuduğunuz şekildedir. Yeni kabine, yeni isimlerle dolu olduğundan diğerleri ile ilgili yorum yapmayı şık bulmuyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki, eski simaların biraz kenarda durması, dinlenmeye alınması çok iyi oldu. 
Zira bunu artık herkes biliyor ki, kazananlar Başkan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde kazanıyor. Kaybedenlerde kendi beceriksizlikleri sebebiyle kaybediyorlar. Şimdi sınav başladı. Yeni kabinede görev alan bakanlar eğer ki iyi çalışırlarsa, görevlerinin hakkını verirlerse, Soylu, Çavuşoğlu, Gül, Albayrak gibi görevlerine devam ederler. Başarısız olurlarsa seçimi falan beklemeye gerek kalmaksızın anında değiştirilirler. 
 
          Ülkemiz gerçekten zor bir süreçten geçiyor. Dış mihraklar kabine açıklanır açıklanmaz döviz kuruyla oynamaya başladılar. İstedikleri ekonomistler gelmediği için tepki verdiler.  Ama bu güne kadar yapılanlar bu ülkeyi yıkamadıysa bundan sonra da yıkamayacaklardır. 
 
        15 Temmuz arifesindeyiz. Bu ülkenin kılcal damarlarına sızmış olan ve ele geçirmiş olan FETÖ ve uzantıları, emin olunuz ki halen işbaşındadırlar. Halen fırsat kollamakta, ülkemiz düşmanları ile işbirliği yapmakta ve uygun zaman ve zemin buldukları anda ihanetlerine devam edecekleri bilinen bir gerçektir. 
 
        Ülkemiz bu haldeyken, terör belalarıyla başı henüz dertten kurtulmamışken, bizlerin gaflet içerisinde olmamız düşünülemez. 
Yeni kabine açıklandı. Ülke yeni bir yönetim şekliyle tanışıyor. Birkaç bakanlık kapanmış, birkaç bakanlık birleştirilmiş ve 16 bakanlıkla ülke yönetilmeye başlanmıştır. Bu süreci iyi değerlendirmeli, şehrimizin, ülkemizin kalkınması için el birliği ile çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. 
 
        Yeni dönemin ülkemize hayırlı olmasını temenni eder, ilk başkan ve  bakanlar kuruluna başarılar dileriz. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.