Arslantürk AKYILDIZ Yabancı İsimler
Tarih : 2007-10-01
Tüm Yazılar

Arslantürk AKYILDIZBu yaz tatilimde, ülkemizin birçok önemli yerini gezme fırsatı buldum. Elbette ülkemin güzellikleri karşısında zaman zaman duygu dolu anlar yaşamamak elde değil. Zengin tarihi mekânlar, eşsiz doğal güzellikler, gelişmiş sanayi kurumları… İnsanın adeta mutluluktan başını döndürüyor.

Ancak bu güzel tablonun içinde insanı adeta şok eden bir vurdumduymazlık hemen kendisini gösteriyor. Ankara, İstanbul başta olmak üzere, birçok yerde ki ünlü alışveriş merkezlerinden tutun da, sıradan mekânlardaki işyerlerinde bir yabancı isim kullanma hastalığı baş almış gidiyor. Adeta yabancı bir ülkedeymişsiniz gibi…. Güzelim Türkçemiz adeta yok sayılarak, gözümüzün içerisine bir ok gibi saplanan bu isimlerin kullanılmasını salt ticari kaygılarla izah etmek ne derece doğru… Yoksa hiç hak etmediğimiz bir aşağılık komplesinin mi sonucu..?

Maalesef bu hoş olmayan durum Iğdırda da büyük bir yara olarak kendini göstermektedir. Şehirde gezerken gözünüze çarpan bazı iş yeri tabelaları, yabancı isim furyasına katılmış. İş yeri reklâmı yapmak istemediğim için, bunların isimlerini burada yazmayı doğru bulmuyorum Ancak caddede gezerken, çevrenize baktığınızda hemen fark edilen bu isimler, hedeflenen ticari avantajın ötesinde, Milli Kültürümüze saplanan birer hançerdir.

Türk Dili, Milletimizin milli benliğinin oluşmasında en önemli adreslerin başında gelmektedir. Milletimizin zengin kültür ve tarih birikiminin en güzel ifade edildiği, insanlarımızın kendilerini bulduğu Türk dilinden bu şekilde kaçarak, yoz bir anlayışın peşine takılmanın manasını çözmek gerçekten çok zordur. Milleti millet yapan en önemli değerden, küçük bazı maddi imkânlar sağlamak için kaçmak, milli bilinç kaybının en önemli göstergelerinden değimlidir? Acaba, bu durumu İngiltere'de, Fransa'da yapmaya kalkarsanız nasıl bir muamele ile karşılanırsınız? İşyerlerine gelişi güzel Türkçe isimler koymanıza ne derece izin verirler?

Bu aşağılık kompleksini çağrıştıran gidişata dur demek zamanı çokta gelmiştir. Basından takip edebildiğimiz kadarı ile Türk Dil Kurum bu konuda bir çalışma başlatmıştır. Akabinde Mersin, Tarsus, Gebze Belediyeleri işyerlerinde yabancı isim kullanmayı yasaklayan kararlarda almışlardır. Ancak bunlardan önemlisi halkımızın bilinçlenmesi gerekmektedir. İşyeri sahiplerinin, milli kültürümüze bir bıçak gibi saplanan bu yabancı isimlerden kaçınmaları gerekmekte, ısrarla bu isimleri kullanan iş yerleri de boykot edilmelidir. Hiçbir maddi kaygı, Milletimizin en önemli hazinesi olan Türk Dilinden önemli değildir…

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası