15 HAZİRAN AZERBAYCAN MİLLİ KURULUŞ GÜNÜ
Selam desem, rüzgâr alıp götürse,
Ağrı dağdan, Alagöz’e ötürse,
Can Araz’ım gök Hazer’e yetirse,
Hazar coşup, dalgalanıp dursa oy!
İçimdeki hasret biraz dinse  oy!..
 
Haber alsam Muğan’ımdan, Mil’imden,
Nazlı Baküm, o neft kokan gülümden,
Kim demiş ki, düşmüş adı dilimden…
Azerbaycan, benim eşsiz yurdum oy!..
Ölmez aşkım, İçimdeki derdim oy!..
(E. Yıldırım)
Azerbaycan devletinin tarihindeki en önemli günlerden biri olan ve Milli Kurtuluş Günü olarak kutlanan 15 Haziran,  bağımsız Azerbaycan için yepyeni ve eşsiz bir dönemin başlangıcını ifade etmektedir.
Bu tarih, Milli Lider Haydar Aliyev'in Nahcivan Özerk Cumhuriyeti'nden 1993 yılında başkent Bakü'ye tarihi dönüşünü işaret eden ülkenin en unutulmaz günlerinden biridir.
1991'deki bağımsızlığından iki yıl sonra, kaos sosyal yaşamın tüm alanlarına sirayet etmekte ve bu durum silahlı kuvvetler ve ülkedeki herkes için yaşam şartlarını zorlaştırmaktaydı.
Azerbaycan Cumhuriyeti, bağımsızlığının ilk yıllarında karşı karşıya kaldığı bu iç tehditten ve büyük zorluklardan, Milli Lider Haydar Aliyev’in dirayetli devlet adamlığı ve aksakal bilgeliği ile ülke içi kaos ortamını kontrol altına alması ve toplumsal mutabakatı sağlaması sayesinde kurtulmuş ve Saygıdeğer Liderin cesur ve dengeli politikalarıyla ülke içinde istikrarı sağlama yönünde devam eden süreç, bu tarihten itibaren kalkınma ve refaha erişme istikametinde siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda kapsamlı çalışmalara dönüşmüştür.
Pek çok sıkıntıyı ardında bırakan Azerbaycan, bugün birçok büyük küresel projede yer alan ve bağımsız bir dış ve iç politikaya sahip büyüyen, gelişen ve uluslararası seviyede söz sahibi olan bir ülkedir.
Bu önemli tarihi gün Azerbaycan Halkının yaddaşında Milli Kurtuluş Günü olarak yazıldı ve 1997 senesinden itibaren meclis kararıyla resmi bayram olarak kutlanmaya başladı.
Haydar Aliyev’in her alanda temelini attığı o başarılı faaliyetler günümüzde Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından başarıyla devam ettirilmektedir.
15 Haziran - Ulusal Kurtuluş Günü vesilesiyle, Azerbaycan halkına yürekten kutlarım. Bu vesile ile Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Büyük Önderi Haydar Aliyev'i saygıyla yad ederim
Ziya Zakir ACAR
Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme 
Derneği Başkanı

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.