Cabbar ŞIKTAŞ CANTÜRK ALAGÖZ STADYUMU
Tarih : 2023-01-25
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞCANTÜRK ALAGÖZ STADYUMU

Kaç zamandır hep aklımda olan ancak bir türlü vakit bulup gündeme getiremediğim bir konuyu hem okuyucularım ile hem de devlet büyüklerimiz ile paylaşmak istedim.

Iğdır Spor 1952 yılında kuruldu.

İsimlerini sıralamaya kalksak yüzlerce yönetici ve sporcu ismi zikretmemiz gerekir.

Bu mümkün olmayacağı için 1952 yılından bu yana Iğdır Spor’a maddi ve manevi destek veren, hiçbir karşılık beklemeden Iğdır adına top koşturan, hocalık yapan ve yönetici olan herkese Iğdır’ın sporuna katkıda bulundukları için şükranlarımızı sunuyor, rahmete kavuşanları rahmetle yad ediyoruz.

Gençlik yıllarımda ben de Sporla ilgileniyordum. Boks yapardım. Ama spor yapacak hiçbir malzememiz olmadığı gibi turnuvalara gidecek bütçemiz de yoktu. Babalarımızın, abilerimizin verdiği harçlıklarla turnuvalara katılır, zeytin peynir yiyerek maçlara çıkardık.

Biz ne idiysek, futbol başta olmak üzere sporun başka dallarında spor yapanlar da bizden farklı değildi.

Yıllar önce Iğdır Spor üçüncü lige çıktığında Iğdır’da çok büyük heyecan yaşanmıştı. Ama bugünkü adı Bal Ligi olan 3. Lig’de ekonomik yetersizlikten ötürü çok tutunamadı.  Zira Cantürk Alagöz gelinceye kadar takriben 17 yıl boyunca üçüncü lige hiç çıkamamıştık.

2020 yılında Cantürk Alagöz isimli bir iş insanı Iğdır’a gelerek doğma yurdu Iğdır’da yatırım yapmaya başladı.

Okul, mahalle arkadaşları dışında pek az insanın tanıdığı Cantürk Alagöz doğup büyüdüğü şehrine yatırım yapmaya başlarken ilk adımı Spor ile attı ve Bal Ligi’ndeki Iğdır Belediye Sporu devralarak bir anda 3. Lig’e çıkardı.

İlk yıl playoff’a kalan Alagöz Holding Iğdır FK, İkinci Lig’e yükselemese de heyecanından bir şey kaybetmemiş ve yeni sezonun çalışmalarına aralıksız devam etmişti.

Bir yandan şirketinin bünyesinde bulunan Alagöz Holding Iğdır FK ile ilgilenirken, bir yandan da ülke genelinde birçok kulübe sponsor olmakta, bireysel sporcuları destekleyerek spor alanında yatırımlar yapıp Iğdır’ın marka şehir olması yolunda doğru adımlar atmıştır.   

2021 yılında Üçüncü Lig’e çıkan takımımızın top oynayabileceği bir sahası olmadığı için maçlarını, sahası ve tribünü olan illerde yapması gerekiyordu. Cantürk Alagöz hiç tereddüt etmeden şehir stadyumunun çim saha ve koşu parkurlarının tamamını yapmayı üstlenmiş, yapımı devam eden tribünlerin birçok giderini karşılamış ve yapımında büyük emek sahibi olmuştur.

Her şeyden önemlisi Iğdır’da spor heyecanını başlatmış ve bu girişimlerle birlikte gençlerimiz spora yönelmiştir.

Yani doğruyu söylemek gerekirse spor deyince akla Cantürk Alagöz geliyorsa, şehir stadyumunun adı neden “Cantürk Alagöz Stadyumu” olmasın?

Daha önceleri de belirttiğim gibi her şehrin lokomotif isimleri vardır. Bu isimlerden birisi de yaklaşık 3 yıldır Iğdır’a yatırım yapan, özellikle futbolda Iğdır, Kars, Ağrı, Doğubayazıt ve  genel olarak ta tüm dallarda sporcularımızı destekleyen Cantürk Alagöz isminin ölümsüzleşmesi, Iğdır’a daha çok zaman ayırıp yatırım yapması açısından teşvik edici olacağını düşündüğümden isminin Stadyuma verilmesini kamuoyuna ve devlet yöneticilerimize öneriyorum.

Umarım bu önerimiz Iğdır’ın spor altyapısına tarihinin en büyük yatırımını yapan Spor Bakanımız Sayın Mehmet M. Kasapoğlu tarafından, yaptığı başarılı çalışmalar ile Iğdır’ın çehresini değiştiren Iğdır Valisi/Belediye Başkanı H. Engin Sarıibrahim tarafından ve Spor il Müdürümüz Yusuf Cebi tarafından dikkate alınır, Iğdır Şehir Stadyumunun ismi “CANTÜRK ALAGÖZ STADYUMU” olarak kararlaştırılır.

Geçenlerde Gençlik ve Spor İl Müdürü Yusuf Cebi ile sohbet ederken şöyle demişti: “Tesislerimizde gençlerimizi görünce içim açılıyor. Sayın Bakanımız Mehmet M. Kasapoğlu Iğdır’ımıza çok büyük eserler armağan etti.   

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.