Ali Kemal AYAZ ve Iğdır’a Gelen Yatırımlar

Her olayın, her kişinin görünen, bir de görünmeyen yönleri var. Saate bakan akrep ve yelkovanın hareketlerini görürken, içine nazar eden çarkların işleyişini görür. Bir de saatin hareketiyle zamana eşlik etmesi var. İnsan farklı açılardan bakınca, bir şeyde başka başka anlam katmanları görebiliyor. Bir kelimenin de harfleri bir de manası var. Bir bedenin maddi vücudu, bir de ruhu var.

Başkalarını incelemeye, değerlendirmeye, yargılamaya çok alışığız. Kendimizi bir başkasının bakış açısından görebilmemiz ise, özellikle bunun için çaba harcamıyorsak imkânsız. Kavgaların, anlaşmazlıkların önemli bir sebebi, tarafların tamamen kendilerini merkez alan davranış, algı ve tutumları olagelmiştir.
 
Kendini dışarıdan görebilmek, sadece bir başkasının nasıl düşündüğünü anlayabilmek, ona karşı daha hoşgörülü olabilmek için gerekli değil; daha önemli gerekçeler de var. İçinde bulunduğunuz bir durumu tam olarak anlayabilmek, alışkanlıklarınızın farkına varabilmek, kendi sınırlarınızı test edip genişletebilmek… 
Bunların herhangi birini yapabilmek için, kendinize dışarıdan ve nesnel olarak bakabilmeniz gerekli. Satranç tahtasını düşünün. Şah oradaki taşlardan birisi, tüm taşları yönetense, şah dâhil tüm taşlara yukarıdan bakabilen oyuncu.
 
İyi ve kötünün akılla anlaşılıp ayrıştırılabileceği Mevlânâ’nın üzerinde durduğu önemli konulardan biridir: “Bu iyi ve kötü dünyası, gayp âlemi haline gelsin, iyilik ve fenalık apaçık bilinmesin diye akıl onları gizlemiştir. Çünkü fikrin şekil ve suretleri meydana çıksaydı kâfir ve mümin, yalnız Allah’ı zikreder, başka bir söz söyleyemezdi. Eğer iyilik ve kötülükten meydana gelen suretler gizli olmayıp da meydanda bulunsaydı küfür ve iman, apaçık meydana çıkar, alında yazılırdı.”
Ali Kemal AYAZ’ı yıllardan beri tanırım. Iğdır ile ilgili yaptığım çalışmalarda Ekber Ayaz ve Ali Kemal Ayaz ismine çok rastlanır. İki kardeş de mütevazı, samimi ve gerçek dostlardır. Ancak ne hikmetse eleştiri yağmuruna tutulmuştur. Bazı gerçekler vardır ki onları kimse görmez, anlamaz, farkında olmaz. 
 
Yapılan işlerde kurulan kadroları Ali Kemal Ayaz, tek başına karar veremez. Kaldı ki herkes istediği kişiler ile kadrosunu kurabilir. Yanlış veya doğru
Ali Kemal AYAZ, siyaset sahnesine girdiği günden beri her kesimi, herkesi kucaklayan, hatta kendisine yapılan haksızlıkları çabuk unutan ve hizmet için her şeye tahammül eden bir şahsiyettir. İktidar Partisinde İl Başkanı olduğu günden beri Iğdır’a önemli yatırımlar getirilmesine vesile olmuştur. 
 
Bunlardan bazılarına değineceğim.
Iğdır Tuzluca Depolama (97.04 hm3) Sulama 730.928. 672 ödenek, Iğdır Tuzluca Barajı (Depolama  (265.03 hm3) Sulama 717.500.000, Iğdır Atık su Tesisi 209.752.000, Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu Hattı Iğdır –Kars Çift Hat Demiryolu (224 Km) 18.224.032.000, Iğdır-Kars Alt yapı ve Üst Yapı Çift Hat demiryolu (224 km) 17.975.693.00 Elektrifkasyon (224. Km) Sinyalızson (224 Km), Iğdır-Kars Danışmanlık 248.339.000 Iğdır-Digor-Kars Sathi Kaplama 380.552.725,   Iğdır-Aralık Dil ucu Sınır Kapısı 133.974.156 Iğdır Depolama (265.03 hm3) Sulama suyu temini   717.500.00
 
Yeşil Kuşak Projesi, Şehirlerarası Otogar, Meyve ve Sebze Hali, İçme Suyu Projesi, Haydar Aliyev Parkı,, Spor Park ve Alanları, Çok Amaçlı Sosyal Yaşam Alanları, Dil Ucu Şehitleri Anıt Parkı, Katı Atık Aktarma İstasyonu, Emniyet Lojmanları, Tuzluca Depolama Barajı, Aralık Öğretmenevi, Iğdır Öğretmenevi, Uygulama Oteli, Çocuk Şube Emniyet, Tuzluca Kaymakamlık ve Emniyet Binaları, Tuzluca Hastanesi, Iğdır Adliye Sarayı, Iğdır Adliye Lojmanları, Göktaş Göleti ve Yağlı Göleti, Mermerciler Sitesi, Katı Atık Arıtma İstasyonu, Iğdır Belediye Binası, Aile Destek Merkezi, Tribün ve Çim Saha, 2176 Kişilik Tribün, 6 Kulvar Atletizm Tartan pist, Doğal Çim Futbol Sahası, 2364 Kişilik KYK Yurdu, Tuzluca Portatif Yüzme Havuzu, Aralık Portatif Yüzme Havuzu, 4 adet Tenis Kortu, Karakoyunlu Halı Saha, İl Müdürlüğü Yerleşkesi Peyzaj Çalışması, 100 Adet Basketbol Potası (İl geneli), 10 Adet Halı Saha (İl Geneli), Doğada Huzur Sporda Hayat Var, 10 Anaokulu, 20 okul, 1 Pansiyon, 350 kişilik çok amaçlı salon, 6 daireli lojman, uygulama öteli, 296 derslik, 400milyon yatırım.  Fatih 4 Derslik Anaokulu, Haydar Aliyev 8 Derslik Anaokulu, Emek Mahallesi 4 Derslik Anaokulu, Cumhuriyet 8 Derslik Anaokulu, Söğütlü 8 Derslik Anaokulu, Fevzi Çakmak 8 Derslik Anaokulu, Cevdet Çiftçi 4 Derslik Anaokulu, Erkan Akdeniz 8 Derslik Özel Eğitim Anaokulu, Karaağaç 8 Derslik Anaokulu, Halifeli 4 Derslik Anaokulu, 8 temel eğitim okulu, 2 lise, 24 derslik Anadolu lisesi, 200 öğrencilik pansiyon, Hürriyet 24 Derslik Ortaokul, Karaağaç 24 Derslik Ortaokul, Hürriyet 24 Derslik Ortaokul, Halifeli 16 Derslik İlkokul, Söğütlü Mahallesi 24 Derslik Ortaokul, Konaklı Mahallesi 24 Derslik İlkokul, Tuzluca İlçesi 1700 kişilik Öğrenci Yurduna Kanalizasyon Hattı Yapılması, Portatif Yüzme Havuzlarının Üzerinin Kapatılması, Iğdır Şehir Stadı Ve Etrafındaki Peyzaj Alanının Çim Ve Bitki Bakımı İçin Hizmet, Atatürk Futbol Sahası aydınlatma Projektörlerinin Yenilenmesi ve sayamadığımız bir sürü yatırım…
 
Yapılan işlere bakılırsa yüz yılda gelmeyen yatırımlar bir iki yıla sığdırılmıştır. Nitekim Cantürk Alagöz’ün Milletvekili seçilmesiyle daha çok yatırımlar gelmeğe başlamıştır. Cantürk Alagöz de doğal, samimi ve Iğdır sevdalısı biridir. Çok daha büyük işler imza atacaktır bu ikili. 
 
Çevresindeki herkesin mutluluğunu, rahatını sağlamayı kendine görev edinen ve onların ihtiyaçlarını, taleplerini karşılamak için kendini paralayan her insanın kaderidir. En sonunda kimseye yaranamadığı gibi kötü giden her şeyin suçlusu da o olur. Herkese yarananlar, önce kendilerini düşünenlerdir.
 
Öyleyse, âleme sadece gözünle değil, aklınla ve gönlün ile de bak. Ancak gönül gözünü açıp imanla bakanın nazarında gül kırmızı ot değildir; âlem de o nazara bir mektup, bir kitaptır.
 
Belediye seçimlerinde de Ülkü Öcal’ın Başkan olmasıyla beraber, Türk Dünyasına açılan Kapı Iğdır’ın çehresi değişecek ve büyük bir şehir olarak içinde insanlarımız kardeşçe yaşayacaktır. Sayın Vekilimiz, İl Başkanımız, Belediye Başkan adayımız, Sayın Valimiz birlikte büyük işler yapacaklarından kimse şüphe etmesin.
Allah birlik ve beraberliğimiz bozmasın ve daim etsin. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.